Jak postępować, by nie wykluczono firmy z możliwości wsparcia
Nie każda złotówka przekazywana ze środków europejskich na finansowanie projektów unijnych jest prawidłowo wydatkowana lub rozliczana. Błędów i nieprawidłowości nie zawsze da się uniknąć. Realizując projekt unijny należy jednak uważać, by nie dać się wykluczyć z możliwości uzyskania wsparcia w przyszłości.
W projektach, w których stwierdzono nieprawidłowości, na instytucji, która udzieliła wsparcia ciąży obowiązek odzyskania środków. W pewnych sytuacjach, ustawodawca przewidział też dodatkową sankcję obok tej, związanej ze zwrotem otrzymanych z Unii Europejskiej pieniędzy (wraz z odsetkami) - czasowe wykluczenie z możliwości ubiegania się o środki europejskie.
Z orzecznictwa:
W wyroku z 13 lutego 2019 r. (sygn. akt I GSK 83/19), Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, iż utrata uprawnień do otrzymywania środków europejskich (wykluczenie) powstaje z mocy prawa i nie wymaga konkretyzacji żadnym aktem ani czynnością.
Wszczęcie postępowania
W stosunku do przedsiębiorcy, który wykorzystał środki unijne niezgodnie z przeznaczeniem, niezgodnie z procedurami lub pobrał je nienależnie lub w nadmiernej wysokości, może zostać wszczęte postępowanie administracyjne, którego celem jest ustalenie, czy istnieją podstawy do zwrotu środków. Instytucja, z którą łączyła nas dotąd jedynie umowa o dofinansowanie zyskuje wówczas dodatkową rolę oraz kompetencje. Staje się ona organem prowadzącym postępowanie administracyjne, który jest uprawniony do wydania decyzji administracyjnej określającej kwotę przypadającą do zwrotu, termin, od którego nalicza się odsetki oraz sposób zwrotu środków....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta